1.) Przywołaj i doświadcz. (wejdź w „przymglonym stan świadomości” i zaproś sen, aby ponownie zagościł w Twoim umyśle – przeżyj go jeszcze raz)

„W tym śnie znajdowałem się na historycznej rekonstrukcji turnieju rycerskiego. Z tego co pamiętam składał się on z dwóch części: konkursu strzeleckiego i walki bezpośredniej. Mimo, że nigdy nie brałem udziały w niczym podobnym, postanowiłem dołączyć do zawodów. Nie posiadłem miecza, łuku, ani zbroi – szczęśliwym trafem mojemu przyjacielowi, który od lat bierze udział w takich imprezach, udało się zorganizować dla mnie potrzebny rynsztunek. Stara, powyginana tarcza, wystrzępiony miecz, prosty drewniany łuk i zardzewiała zbroja – mimo, że mój ekwipunek pozostawiał wiele do życzenia, broń leżała pewnie w dłoni, a dotyk zimnego żelaza wydawał się właściwy. 

Jednym z uczestników turnieju był mężczyzna wielkiej postury i paskudnego usposobienia, warto wspomnieć o tym, że pochodził z Afryki, a jego skóra była czarna jak noc. Zachowywał się wyniośle, roztaczał w okół siebie nieprzyjemną aurę – ewidentnie odgrywał w tej historii role „czarnego charakteru”. W jakiś subtelny sposób postawiłem mu się, co zrodziło konflikt i zapowiedź przyszłych zmagań. Aby mnie upokorzyć wsypał do mojego kufla z piwem wkłady do ołówków…

Koleina scena rozgrywała się w podziemiach, pamiętam olbrzymi stres, który odczuwałem – przypominał on napięcie, które zwykłem doświadczać przed wystąpieniem na scenie. Za chwile miał rozegrać się konkurs strzelecki, moje umiejętności, koncentracja i odwaga miały zostać poddanie próbie. W głowie kotłowały się myśli o nadchodzącej walce z czarnym rycerzem.W tym momencie sen się skończył.”

2.) O czym był ten sen? (napisz jego podsumowanie, esencje w 1-2 zdaniach)

Sen ten był o podejmowaniu wyzwań i stawianiu czoła temu co wrogie i złe. 

3.) Wypisz wszystkie występujące w śnie postacie, wraz z ich opisem i skojarzeniam zaczynając od tej, z którą najbardziej się utożsamiasz – do tej, która wydaje się najbardziej obca/straszna/nie Twoja. (wszystko co pojawia się w śnie wypływa z Twojej podświadomości, dlatego jest częścią Ciebie, Twojej psychiki – im mniej utożsamiasz się z daną postacią, tym mniej uświadomiony i zintegrowany kawałek Twojej psychiki ona reprezentuje)

^Główny bohater: ja sam, sen widziałem z perspektywy pierwszej osoby. Czułem się samym sobą.

^^Pomocny przyjaciel: nie mieliśmy wielu interakcji, ale zorganizował mi rynsztunek, wiedziałem, że mogę na niego liczyć. Pomocny, dobry, wesoły. Ten archetyp jest mi bliski, utożsamiam się z taką postawą.

^^^Czarny rycerz: wyniosły, agresywny, wrogi. Niebezpieczny, niszczy i krzywdzi. Mimo, że taka postawa jest nie spójna z moim systemem wartości, oczywiście zdąża mi się być takim. Zaśniewa mnie ta postać, mogę przyjmować automatycznie podobną postawę w momentach kłótni, złości i podobnych ekstremalnych sytuacji. Mimo, że świadomie pracuję z tą „energią” od lat, pełne jej uzdrowienie i sięgniecie po prawdziwy potencjał ukryty za tym archetypem – to przygoda na całe Życie, a i go często nie starcza. Praca ta trwa wtedy kontynuowana w kolejnych pokoleniach. 

4.) Pochylając się nad każdą występującą postacią, dąż do okrycia jej ESENCJI, tego co jest w niej najważniejsze – jej przekazu dla Ciebie w tym momencie Twojej życiowej ścieżki. 

Poszukaj odpowiedzi na pytanie: „W jaki sposób różni się ona od tego jaki jestem na codzień i gdzie przydałoby mi się być bardziej takim? 

^^Pomocny przyjaciel: tą jakość mogę jeszcze pełniej wykorzystywać w pracy z dziećmi. Jak mogę być ich przyjacielem, dostarczającym potrzebne narzędzia, tarczę i broń, potrzebne do mierzenia się z życiowymi wyzwaniami? 

^^^Czarny rycerz: w jakich momentach zdarza mi się tracić kontrole nad destrukcyjną siłą? Kiedy jestem taki, dla kogo i w jakich okolicznościach? 

Kiedy w swoim Życiu spotykam się z taką „energią”? W jaki sposób mogę mierzyć się z nią? Stawiać jej odważnie czoła? 

5.) W jaki sposób wyśnione wydarzenia mogą odnosić się od mojego Życia? 

Udział w turnieju rycerskim może symbolizować dla mnie odważne mierzenie się z wyzwaniami życiowymi. Czy jest przede mną wyzwanie, którego unikam? Jakich wyzwań do tej pory się podjąłem i co one dla mnie znaczą? 

Strach przed konkursem łuczniczym może być związany z wyznaczaniem i realizowaniem celów – zadanie to wymaga koncentracji, skupienia, jednokierunkowości. Nie jest to coś, co przychodzi mi z łatwością. Zwykle jestem w wielu miejscach na raz, a skupienie na jednym konkretnym celu sprawia mi trudności. W jaki sposób mogę wprowadzić tą jakość do swojego Życia? Gdzie jest ona teraz najbardziej potrzebna? 

Stawianie czoła czarnemu rycerzu to odwieczna walka ze złem i wrogością w świecie. Jako psycholog szkolny spotykam się z potencjałem do czynienia zła już u małych dzieci… jest to niezwykle trudne zachować spokój, akceptację, dać wsparcie młodym chłopcom, którzy zdają się czerpać przyjemność z krzywdzenia innych. „Walka” ta odbywa się na polu pedagogicznym – tłumaczenie, rozmowy, próby dotarcia do przyczyn i potrzeb stojącymi za destrukcją.

Itd. pochylamy się nad każdym elementem snu, postacią, miejscem, które zwraca naszą uwagę – zdaje się być ważne.

6.) Dośnij sen do końca. (ważne sny kończą się zwykle nagle w kluczowym momencie, chwilę przed spotkaniem się z czymś trudnym, zmierzeniem się z potworem z koszmaru, przed doświadczeniem tego, do czego w naszej codzienności psychicznej nie mamy dostępu)

Ponownie wprowadź się w „przymglonym stan świadomości”, przeżyj sen jeszcze raz, tym razem pozwól, aby akcja toczyła się dalej: „co mogłoby być dalej? Co by się wydarzyło jako kolejny krok? Jaka jest naturalna konsekwencja tej historii?”

Pochyl się nad zakończeniem, które intuicyjnie dopowiada się do Twojego snu. Często zawiera ono wskazówki, a nawet potencjalne rozwiązanie problemu, z którym się mierzysz. 

Wszystko to co opisałem jest tylko malutkim ułamkiem niezwykle głębokiej pracy z kanałem śnienia, której używam w pracy z klientami, czy podczas warsztatów psychologii procesu.

Jeżeli chciałbyś zanurzyć się w świat swoich snów, odnajdując w nim informacje rozwojowe, potencjał do wzrostu, odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i więcej – napisz do mnie. 🙂 

PS. Jeżeli jakiś sen wywarł na Tobie duże wrażenie lub powraca kilkukrotnie, oznacza to, że coś ważnego starasz się samemu sobie za jego pomocą przekazać – naprawdę warto się zagłębić w swoje sny.


0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.