Każdy z nas na danym etapie funkcjonuje jednocześnie w obrębie kilku ról i postaw, a jedna z nich zwykle jest przodująca. To z jej punktu widzenia organizujesz swoją rzeczywistość, podejmiesz decyzje i samo aktualizujesz się. Wiążą się z nią również ograniczenia, ale o tym dalej.

Różne role wymagają innych, czasem drastycznie różnych od siebie postaw i sposób funkcjonowania w świecie, stylów prowadzenia relacji itd.

Dzięki każdej z nich możesz odkryć i w pełni zrealizować inny kawałek samego siebie.

Każdy z nas ma dostęp do niemal nieograniczonego wachlarza możliwości funkcjonowania w świecie.

W naszym świecie mamy do obstawienia nieskończona ilość ról. Możliwości nigdy się nie skończą, ponieważ wciąż powstają nowe, a stare można dowolnie mieszać, łączyć i wykonywać w swój niepowtarzalny sposób.

Pomyśl o swoim życiu, pracy, karierze, relacjach – jaką rolę najczęściej obsadzasz. Na tym etapie dzieje się to całkowicie automatycznie, znasz scenariusz i robisz to lepiej niż profesjonalny aktor, ponieważ nie musisz udawać. W danej sytuacji po prostu jesteś tym.

Bycie w niej pozwolą Ci realizować swój potencjał i wykonywać określony plan w danej sytuacji, jednak zbytnie usztywnienie się może być ograniczające.

Każda rola jest skończona. Oznacza to, że w jej obrębie masz dostęp do pewnych zasobów, zachowań, stylów relacyjnych, a nawet określone podejścia do świata, ludzi i dziejących się zdarzeń. Możliwości są ograniczone wymogami i głęboko utartymi przekazami kulturowymi na temat tego, jak ma funkcjonować świat.

Przykładowo, bycie w pełni zaangażowaną w rolę matki, czy ojca daje Ci olbrzymie możliwości rozwinięcia swojego potencjału w obrębie takich cech i energii jak: opiekuńczość, dobroć, zaradność, stabilność, kreatywność itd. (każdy w swoim modelu ma inne rzeczy w puli)

Z drugiej strony bycie w pełni zaangażowanym w te konkretne role znacznie utrudnia lub nawet kompletnie wyklucza eksplorację takich cech i energii jak: skupienie na sobie, wolność, niedbałość, szaleństwo czy zabawę.

Jaka rolę Ty najczęściej wypełnisz i w jaki sposób może ona ograniczać Twój potencjał?

Im więcej wiesz o sobie, tym pełniej możesz żyć i realizować siebie.


0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.