Jak czerpać informacje ze snów?

Na rynku jest cała masa „senników”, książki te dają gotowe interpretacje występujących w snach symboli i ich znaczenia. Od zawsze miałem do tego duży dystans, który zwiększał się wraz z poznawaniem metod terapeutycznych i mojej własnej eksploracji świata snów i marzeń sennych.

Każdy człowiek jest niepowtarzalny. Ludzka osobowość jest wypadkową tak wielu indywidualnych czynników, że wpakowanie ogromu tych doświadczeń do jednego worka znaczeniowego, jest dla mnie rażącym uogólnieniem.

Ponieważ wszystko, co pojawia się w śnie, powstaje w Twojej psychice, musi być częścią Ciebie. Każda postać, którą spotykasz, każde miejsce, atmosfera, wszystkie elementy, z których składa się sen, jest wyrazem Twoich wewnętrznych procesów.

Im dana figura senna wydaje się straszniejsza, odrażająca, nie na miejscu, dziwna itd., tym dalej manifestująca się część osobowości jest od Twojej ustalonej struktury „ja”.

Co to oznacza? Każdy potwór z koszmaru, od którego z przerażaniem uciekasz, to Ty sam. Dlaczego Cię goni? Ponieważ ma Ci coś bardzo ważnego do przekazania!

Potraktuj wszystko, co spotkasz w śnie jako odbicie siebie samego. Spójrz głębiej, szukając esencji stojącej za figurami i zdarzeniami. Zadaj sobie pytania:

  • W jaki sposób różni się ona od tego, jaki jestem na co dzień?
  • Gdzie w moim życiu przydałoby mi się być bardziej takim?

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.