Jesteś w stanie przewidzieć i świadomie wyrażać większość swoich rekcji, jednak nie zawsze, nie w każdej sytuacji, czy kontekście. Czasami zdarza Ci się na pewno „odpłynąć”. W tych momentach aktualna tożsamość, Twoje codzienne „ja”, z poziomu i perspektywy, którego zwykle reagujesz, zanika gdzieś, a stery przejmuje – właśnie, kto? – inna cześć Ciebie.

Reakcje z poziomu i perspektywy części Twojej osobowości, która została zamrożona na pewnym, wczesnym etapie Twojego rozwoju są często nieracjonalne, nielogiczne, towarzyszy im silne pobudzenie emocjonalne i bardzo trudno jest nabrać do nich dystansu. Następuje wtedy pewnego rodzaju zawładnięcie wewnątrz psychiki.

Twoje małe „ja”, które powstało i zatrzymało się na etapie wczesnego dzieciństwa, uaktywnia się, gdy doświadczasz zdarzeń powiązanych z jej powstaniem. Nieadekwatne do sytuacji reakcje, nieaktualne, ograniczające przekonania, uprzedzenia, trudność w podjęciu się niektórych działań czy sposobów bycia, mogą wynikać z tego zamrożenia części osobowości.

Jak z nimi pracować? Należy na początku uświadomić je sobie, zlokalizować, wejść w kontakt i zbadać ich genezę (nie jest to łatwe, ponieważ automatycznie chcemy odsunąć od siebie trudne zdarzania i okoliczności ich powstania). Ze świadomością i większym rozpoznaniem możemy badać rozwojowy potencjał, który został wtedy zablokowany.

Stając się na powrót sobą sprzed zamrożenia – ogrzewając samego siebie uwagą, akceptacją i żywym zainteresowaniem, możemy znaleźć sposoby, aby zintegrować tę część swojej osobowości w aktualnym, dorosłym życiu.


0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.