Trening Świadomego Życia. (9dni)

Published by Kamil Andrzej Mróz on

Twoje życie jest największym darem, jaki otrzymałeś i zasługujesz na to, aby odkryć jego pełen potencjał. Jedyną rozsądną rzeczą, jaką możesz zrobić, to przeżyć je świadomie! Z jednej strony wykorzystywać swoje naturalne predyspozycje i talenty, z drugiej wzrastać dzięki radzeniu sobie z trudnościami.

Mechanizmy naturalnego rozwoju osobistego są genialnie skonstruowane. Znając zasady i zależności, jakimi rządzi się ludzka psychika, można uniknąć wielu niepowodzeń i cierpienia. Żyjąc nieświadomie, narażasz się na popełnianie w kółko tych samych błędów, na powtarzaniu tych samych lekcji.

Prawda jest taka, że jesteś w ciągłym procesie. Każda znacząca osoba, którą spotykasz na swojej drodze, każdy sen, który utknął Ci w pamięci, każdy sygnał z ciała, wszystko, co Cię spotyka w świecie i w Twoim wnętrzu niesie ważne informacje, wskazówki.

Zdrowy rozwój polega na integrowaniu tych informacji i ekologicznym wprowadzaniu ich do swojego życia. Dzięki temu możesz w pełni zrealizować swój potencjał!

Twoja droga jest unikatowa, niepowtarzalna i tylko Ty możesz ją przejść.

Przygotowaliśmy dla Ciebie 9-dniowy trening, podczas którego nauczysz się, konkretnych i sprawdzonych metod pracy nad sobą. Stworzyliśmy ten program, bazując na psychologii zorientowanej na proces, narzędziach coachingowych i innowacyjnych metodach pracy z ciałem.

Zawiera on w sobie zarówno wiedzę teoretyczną z zakresu psychologii i psychoterapii, jak również i przede wszystkim olbrzymią ilość ćwiczeń praktycznych.

Dzięki niemu będziesz w stanie poradzić sobie z każdym życiowym kryzysem i trudnościami. Nauczysz się traktować każde doświadczenie, jako nauczyciela na drodze.

Plan:
Dzień 1: Wstęp.
Cel: Poznasz resztę grupy i prowadzących, poprzez ćwiczenia integracyjne i szczere rozmowy w kręgu będziemy budować atmosferę wsparcia i otwartości. Odpowiesz sobie na pytanie: „Kim jestem obecnie?” – odkryjesz, w którym miejscu swojego procesu jesteś teraz, co najbardziej woła o uwagę i od czego zacząć swoją podróż do świadomego życia. Poznasz podstawowe założenia psychologii zorientowanej na proces. W trakcie treningu będziesz poszerzać swoją wiedzę i jej praktyczne zastosowania w pracy ze sobą i innymi. Nauczysz się, jak skutecznie pracować z innymi, jak prowadzić ich w procesach i wspierać w ćwiczeniach. Ten element jest często pomijany na szkoleniach i warsztatach, a opanowanie tej umiejętności pozwoli Ci osiągnąć znacznie lepsze rezultaty. Dzień zakończymy ruchem spontanicznym!

Dzień 2: Praca z ciałem.
Cel: Twoje ciało jest jednym z głównych kanałów, w którym wydarza się proces. Wszelkie sygnały, symptomy i dolegliwości niosą ważne dla Ciebie informacje. Nauczysz się je odczytywać i analizować, dzięki temu będziesz w stanie nawiązać głębokie połączenie ze swoim ciałem, a co za tym idzie z samym sobą. Odkryjesz również i uwolnisz się od blokad, które uniemożliwiają Ci pełną ekspresję i swobodę. Kontakt ze swoim ciałem, wolność i swoboda! Tego dnia oczywiście odbędzie się ruch spontaniczny.

Dzień 3: Emocje i uważność.
Cel: Emocje towarzyszą nam nieustannie, niektóre z nich kochamy, inne sprawiają nam wiele trudności. Tego dnia poznasz i pokochasz swoje emocje. Nauczysz się traktować emocje, jako swoje zasoby. Dowiesz się, co kryje się za trudnymi emocjami i nauczysz się pracować z nimi tak, żeby stały się Twoimi sprzymierzeńcami. Odkryjesz dla siebie nowe techniki wyrażania emocji, zwłaszcza tych trudnych, w ekologiczny, przyjazny dla siebie i innych sposób. Za pomocą technik uważności i medytacji odkryjesz ulotność i zmienność emocji oraz nauczysz się ze spokojem je obserwować, nie dając się w nie wciągnąć. Doświadczysz dobroczynnych stanów wysokiej uważności – świadomej, nieosądzającej, skierowanej na tu i teraz uwagi i poznasz ćwiczenia pomagające praktykować uważność w swoim codziennym życiu.

Dzień 4: Mit życiowy.
Cel: Mit życiowy jest głębokim, archetypowym wzorcem, który porządkuje Twoje życie już od najwcześniejszych lat dziecięcych. Można go porównać do dramatu, w którym różne postacie wypełniają z góry ustalony scenariusz. Żeby go w pełni zrozumieć, należałoby odegrać go, będąc po kolei w każdej roli. Kłopot polega na tym, że wszyscy mamy tendencję do odgrywania w kółko tylko kilku wiodących w danym momencie życia ról. W pewne postaci wcielamy się bez problemu, a nawet z przyjemnością, innych nie jesteśmy w stanie objąć, a o istnieniu jeszcze innych nawet nie wiemy. Oddzielają nas od nich progi psychiczne, czyli granice naszej tożsamości.

Mit życiowy z jednej strony oznacza potencjał, który zawarty jest w różnych postaciach naszej życiowej opowieści. Z drugiej zaś – określa również metody, przy pomocy, których „ja” ma sobie radzić z kryzysami życiowymi. To nieświadoma wiedza wypracowana przez ludzkość w czasie jej istnienia. Jest to szalenie fascynująca praca, w której trakcie masz okazję dotknąć czegoś głębokiego, większego niż chwilowy przejaw „ja”.

Oprócz pracy z mitem życiowym tego dnia weźmiesz udział w Vision Queście, jest to tradycyjna metoda pracy wewnętrznej Indian ameryki północnej. Będziesz szukał odpowiedzi w kontakcie z naturą. Z wielką uważnością i pustym żołądkiem wyruszysz na kilku godzinną wyprawę do lasu. Wskazówki ujawniają się jako napotkane zwierzęta, zjawiska w przyrodzie i Twoje wewnętrzne doświadczenia.

Dzień 5: Świat i sny.
Cel: Nauczysz się czerpać ważne informacje, które przychodzą do Ciebie w snach. Za pomocą technik psychologii zorientowanej na proces dowiesz się jak samodzielnie interpretować swoje sny, bez pomocy sennika ;). Dowiesz się, jakie lekcje przychodzą do Ciebie z otaczającego Cię świata, z powtarzających się zdarzeń i sytuacji. Odkryjesz, jakie znaczenie dla Twojego życia mają zjawiska, które zwracają Twoją uwagę w świecie.

Dzień 6: Praca z podświadomością.
Cel: Twoja podświadomość jest potężnym narzędziem i źródłem niekończącej się wiedzy. Nauczysz się jak dotrzeć do informacji zakodowanych w Twojej podświadomości. Za pomocą transu hipnotycznego nawiążesz głęboki kontakt ze swoją podświadomością. W transie zbudujesz swoją własną unikalną metaforę swojego życia, dzięki której będziesz mógł rozwiązywać problemy w swoim życiu i do której będziesz mógł w przyszłości wracać. Dowiesz się jak wprowadzać innych i siebie w trans hipnotyczny. Na zakończenie dnia doświadczysz ruchu spontanicznego w stanie transu.

Noc 6/7: Ceremonia kakao.
Działanie kakao jest subtelne. Delikatnie zmienia Twój stan świadomości, łagodnie, zmysłowo uzdrawia i otwiera. Surowe kakao, gorzkie w smaku, przybliża Ci drzwi do nowych wymiarów, ale nie popycha Cię przez nie. Jest wspaniałym przyjacielem, który ułatwia otwieranie serca.

Dzień 7: Relacje.
Cel: Relacje, zwłaszcza te najbliższe, są często najbardziej wyraźnym wskaźnikiem naszych wewnętrznych procesów. To, co w nas ukryte, to, do czego nie bardzo chcemy się przed sobą przyznać, nieuchronnie wypływa na wierzch w bliskich relacjach. Pracę zaczniemy od najważniejszej relacji w Twoim życiu – relacji z samym sobą. Przyjrzysz się poszczególnym częściom swojej osobowości, zobaczysz, jaką rangę nadajesz im w swoim życiu – które są dla Ciebie ważne, a które odsuwasz od siebie na tyle, na ile jest to możliwe. Następnie przyjrzymy się najważniejszym relacjom w Twoim życiu, jak funkcjonują i co w nich potrzebuje uzdrowienia. Jednym z ważnych aspektów relacji, zwłaszcza tych damsko-męskich, jest uzdrowienie i integracja kobiecej i męskiej energii, ich dynamiki w nas samych i w kontaktach z innymi. Następnie przyjrzymy się naszym relacjom z rodzicami i ich dynamice.

Dzień 8: Krytyk wewnętrzny i uzależnienia.
Cel: Praktycznie każdy z nas ma w sobie wewnętrzny głos krytyki wewnętrznej. Nierzadko są to głosy ludzi, którzy mieli na nas duży wpływ w przeszłości – rodziców, nauczycieli. Bardzo często ten głos paraliżuje nas w życiu, utrudnia funkcjonowanie i ogranicza w podejmowaniu decyzji lub nowych aktywności, kwestionuje nasze zachowanie, a także trzyma nas w poczuciu winy, kiedy uważamy, że popełniliśmy błąd. Tego dnia przyjrzymy się mechanizmom działania krytyka, zobaczymy, kim jest i co nim powoduje. Zrozumienie krytyka i „oswojenie go” pomoże nam uczynić z niego nasze wsparcie.

Uzależnienia, czy to substancje zmieniające Twój stan, lub aktywności, w które się angażujesz, również niosą ważne informacje i mogą być wykorzystane do rozwoju osobowości.

Dzień 9: Zakończenie i integracja.
Cel: Ostatni dzień spędzisz na integrowaniu zdobytej wiedzy i doświadczenia. Podsumujemy poznane metody i techniki pracy ze sobą, odpowiemy na wszelkie pytania i wątpliwości. Wyjedziesz w pełni przygotowany, aby świadomie iść przez życie, wypełniając swoją unikatową historię. W planach długi krąg na zakończenie i ruch spontaniczny.

Dodatkowo:
– Każdego dnia będziemy otwierać i zamykać dzień dzieleniem się doświadczeniami w kręgu. Olbrzymia dawka wiedzy i dobroczynnych wglądów pochodzi od innych uczestników oraz spontanicznie pojawia się w polu grupy;
– Gdy tylko najdzie nas ochota, będziemy wspólnie robić sesje śpiewu intuicyjnego;
– Dla chętnych oferujemy nieodpłatne sesje z rappe;
– Dla chętnych rano przed rozpoczęciem bieg dookoła jeziora, orzeźwiająca kąpiel, spacery, lub poranna medytacja;
– Ogniska w ogrodzie i integracje.
– Bardzo blisko, w odległości spacerowej znajduje się pradawne miejsce mocy – Kamienne Kręgi;
– Jesteśmy tam dla Ciebie, jeżeli będziesz potrzebował wsparcia, lub rozmowy, służymy pomocą i swoją obecnością;
– Proste, ale pyszne i zdrowe wegetariańskie jedzonko.

*Plan może ulec zmianie, pod wpływem procesu i potrzeb grupy.

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.