Problemy i trudności to nasi przyjaciele na Drodze – ale aby móc skorzystać z ich mądrości, musimy pokonać wrodzoną tendencję do walki/ucieczki.

Powiedz mi o swoich problemach, a powiem Ci kim jesteś. Nic nie mówi o Tobie więcej, niż problemy który doświadczasz. Czy to nie fascynujące, że to samo dla jednej osoby jest powodem dyskomfortu, a dla innej radości?

Kształt Twojej psychiki sprawia, że pewne zjawiska, z którymi psyche wchodzi w kontakt, wywołują dyskomfort, a inne jeżeli są spójne, znane i bezpieczne – przyjemność.

Jeżeli będziesz podążać za wrodzoną tendencją do walki/ucieczki z tym, co z Tobą „nie gra”, to będziesz w kółko odbijać się od tych samych ścian, wciąż spotykać tych samych przyjaciół na Drodze.

Co można zrobić inaczej?

Po pierwsze zrozumieć, że życie zawsze będzie wiązało się z pewnym dyskomfortem. Jest to nieodłącznym elementem operowania ograniczonej świadomości w niezwykle skomplikowanym świecie doznań. Już sam ten fakt może teoretycznie znieść pewien ciężar – to jest normalne, każdy tego doświadcza, każdy ma do przejścia swoją Drogę.

Po drugie możesz zamiast odgrywania roli ofiary, która z zaskoczenia jest „atakowana” przez zwykle powtarzalne przeciwności losu, świadomie zwrócić się w stronę problemów i trudności. Całe doświadczenie jest zupełnie inne, jeżeli to Ty zdecydujesz, że teraz jest czas na zajęcie się czymś trudnym, gdy zmierzysz się z tym z własnej woli, gotowy, pełen zasobów i z sojusznikami u swojego boku.

Każda taka konfrontacja potencjalnie jest okazją do wzrostu – bo Twoje reakcje w dużej mierze pochodzą z uogólnionych wzorców z dzieciństwa, które gdy powtarzane dostatecznie wiele razy, stają się rzeczywistością psychiczną – podważanie ich i stworzenie przestrzeni na nowe, bardziej świadome reagowanie, poszerzenie rzeczywistości psychicznej jest w zasięgu każdego człowieka, ale wpierw należy zwrócić się w stronę tego co trudne.

„Zamiast czekać aż smok spali Twoją wioskę – zabij go w jego jaskini.” Tylko zamiast uśmiercenia go, zaprzyjaźnij się z nim… z mojej praktyki wynika, że za każdym nawet najbardziej nieprzyjemnym doświadczeniem kryje się potencjał, coś niezwykle cennego, co gdy świadomie wykorzystane, może wzbogacić życie, a nawet jest niezbędne do tego, aby zrobić kolejny krok na Drodze.

Categories: Inspiracje

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.