Zawdzięczamy wiele naukowych odkryć tym myszowatym, z którymi dzieliliśmy wspólnego przodka zaledwie 80mln. lat temu – genetycznie jesteśmy bardzo blisko.

Pierwsze badanie, na które natrafiłem, polegało na umieszczeniu w klatce dla pojedynczego szczura dwóch butelek, w jednej z nich znajdowała się zwykła woda, w drugiej… woda z heroiną.

Gryzonie bardzo szybko uzależniały się od substancji, nadużywały jej i w rezultacie umierały. Chęć stymulacji okazywała się silniejsza nawet od instynktu przeżycia…

Coś bardzo zaskakującego wydarzyło się w innym przypadku – w tym badaniu szczury miały identyczny wybór, czysta heroina (jedna z najbardziej uzależniających substancji na świecie) wymieszana z wodą w jednej butelce i zwykła, nienaszprycowana niczym woda w drugiej.

Różnica była jedynie w warunkach życiowych gryzoni. W drugiej sytuacji nasi odlegli kuzyni żyli w szczurzym parku, z placem zabaw, tunelami do eksploracji, obfitością pysznego sera, licznymi towarzyszami zabaw, bogatym życiem towarzyskim (samce i samice mogły swobodnie się rozmnażać) – innymi słowy szczurzy raj. Mogli doświadczać wszystkiego tego, co może być SENSOWNE ze szczurzej perspektywy.

Ku wielkiemu zaskoczeniu naukowców w tym przypadku, mimo ekspozycji na heroinę, zwierzaki nie uzależniały się i nie nadużywały substancji – liczby te były praktycznie zerowe.

Szczury, które doświadczały SENSU swojego szczurzego życia, zdawały się być odporne na zgubny wpływ uzależnienia.

W jaki sposób może pomóc to nam?

Najlepszym lekarstwem na „ból istnienia”, destrukcyjne mechanizmy naszej psychiki, depresje i liczne patologie, które występują w społeczeństwie, jest odnalezienie oraz pielęgnowanie SENSU swojego Życia.

Możemy go odnaleźć w najróżniejszych miejscach – ktoś znajdzie go w satysfakcjonującej i odpowiedzialnej pracy, inny w stworzeniu i zadbaniu o wspaniałą rodzinę, w sporcie, podróżach, pomaganiu innym…

SENS bardzo często nie jest czymś stałym – migruje niczym dzikie zwierzęta, a naszym zadaniem i wielkim błogosławieństwem jest móc ciągle odnajdywać go na nowo.

Categories: Inspiracje

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.