Tak trudno jest sensownie mówić o transcendentalnych prawdach – większość tego, co słyszę i czytam, nie porusza mnie. Te słowa są dla mnie bardzo inspirujące, być może i Ty znajdziesz w nich inspiracje.

„Bóg jest tym, co wiecznie umiera i odradza się w pogoni za wyższym bytem i prawdą. Jest to podstawowy element mitologii bohatera. Bóg jest najwyższą wartością w hierarchii wartości. […] Bóg jest tym, co wzywa i tym, co odpowiada w odwiecznym wezwaniu do przygody. Bóg jest głosem sumienia. Bóg jest źródłem sądu, miłosierdzia i winy. Bóg jest przyszłością, której składamy ofiary i czymś przypominającym transcendentalny skarbiec reputacji. […] Bóg jest tym, co wybiera między ludźmi w odwiecznej hierarchii ludzi.”

Dr Jordan B Peterson

https://www.youtube.com/watch?v=kYYJlNbV1OM&list=PL22J3VaeABQApSdW8X71Ihe34eKN6XhCi – genialna seria wykładów o osobowości.

Oryginał:
„So God is that which eternally dies and is reborn in the pursuit of higher being and truth. That’s a fundamental element of the hero mythology. God is the highest value in the hierarchy of values; that’s another way of looking at it. God is what calls and what responds in the eternal call to adventure. God is the voice of conscience. God is the source of judgment, mercy, and guilt. God is the future to which we make sacrifices and something akin to the transcendental repository of reputation. Here’s a cool one if you’re an evolutionary biologist. God is that which selects among men in the eternal hierarchy of men.”

Categories: Inspiracje

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.